Jakiej prędkości internetu potrzebujesz?

[REKLAMA]

W dobie cyfryzacji coraz więcej dzieje się w internecie. Pandemia tylko pogłębiła tę sytuację. Już nie tylko relaksujemy się w internecie, ale i uczymy, pracujemy… Dobrze jest mieć szybki internet. Pojawia się tylko pytanie, jaka prędkość internetu zapewni komfort buszowania w sieci? Z każdej strony jesteśmy zasypywani reklamami dostawców internetu, telewizji i elektroniki. Dzisiaj dowiesz się, jak poruszać się po ofertach dostawców i jaki transfer Ci jest potrzebny, zaczynamy!

Czym jest prędkość łącza?

Wydawać się może, że odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi tu o to, jak szybko pliki są wysyłane lub pobierane na naszym komputerze. Prędkość określa się w megabitach na sekundę (Mb/s). Na początku warto zwrócić uwagę na to, że są to „megabity”, a nie „megabajty”. To niestety nie to samo. Bit to jednostka logiczna, która określa najmniejszą możliwą porcję informacji.

Z kolei bajt to najmniejsza ilość pamięci, jaką zajmuje informacja w komputerze. W jednym bajcie zmieści się osiem bitów informacji. To taka informatyczna ciekawostka. Jest ona o tyle istotna, że potocznie mówi się o tym, ile mega ma się internetu. I tu chodzi o megabity na sekundę. To ilość informacji, jaką nasz komputer odbiera lub wysyła w ciągu sekundy. Podczas pobierania plików pojawia się na komputerze osiem razy więcej bajtów danych. Przedrostek „M” odpowiada milionowi.

Jakiego łącza potrzebuję, żeby komfortowo oglądać filmy lub coś pobierać?

Oglądanie filmów w jakości standardowej (bez szaleństw z 4K, HD i innych cudów) wystarczą nam 3 Mb/s. Filmy w HD wymagają lepszego transferu, przynajmniej 5 mega… Coraz częściej można oglądać filmy i seriale z internetu w jakość 4K (jest to tak zwane UltraHD). Obraz jest jak żyleta, ale wymaga znacznie szybszego łącza, bo aż 25 Mb/s.

Do niedawna sporo osób wolało pobierać filmy. Wynikało to zapewne z wolniejszego łącza… Jeśli mowa o pobieraniu, to warto zadać sobie pytanie, jaka prędkość internetu będzie potrzebna do sprawnego pobrania filmów, gier lub innych dużych plików. W dzisiejszych czasach gry są coraz bardziej obszerne, dla przykładu ustalmy, że chcemy pobrać grę ważącą 20 gigabajtów. Przy prędkości łącza 5 Mb/s potrzebować będziemy nieco ponad 9 godzin. To dość dużo, ale i plik jest spory.

Prędkość internetu coraz większa

Na przestrzeni lat prędkość internetu, jaką oferują dostawcy, stale rośnie. Pięć mega na sekundę już nikogo nie powala na nogi, coraz częściej dysponujemy transferem kilkukrotnie szybszym. Niegdyś pobieranie pełnometrażowego filmu marnej jakości o wadze 400 megabajtów trwało godzinami. Dzisiaj wystarczy na to góra 5 minut. Obecnie prędkość 20 Mb/s jest bardzo satysfakcjonująca.

Przeglądając oferty, warto wziąć pod uwagę to, na jak długo podpisujemy umowę. Technologia stale idzie do przodu i lepiej nie wiązać się na długi czas umową. Druga sprawa to to, że często dostawcy oferują przy okazji abonament telewizyjny, dorzucają też telefony, laptopy, tablety… Każdy z nas ma inne potrzeby, warto więc brać pod uwagę wszystkie elementy umowy, a nie tylko patrzeć na to, jaka prędkość internetu jest w ofercie.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*