Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie?

[REKLAMA]

Smartfony w XXI wieku to niezwykle popularne urządzenia. Posiadają je zarówno osoby młodsze, jak i  w starszym wieku. Ciężko wyobrazić sobie dzisiejsze czasy bez dotykowych telefonów. Ułatwiają nam wiele codziennych czynności, są świetną formą rozrywki. Niektórzy nawet potrzebują ich do wykonywania swojej pracy. Niezależnie od ich przeznaczenia, bardzo często mamy potrzebę robienia tzw. „screenshotów”.

Screenshot- co to takiego?

Screenshot- inaczej mówiąc- „zrzut ekranu” jest to zapis aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze czy też ekranie. W jakim celu go używamy? Załóżmy hipotetycznie, że przeglądamy dowolną witrynę internetową z duża ilością tekstu. Dzięki zapisowi obrazu, nie będzie konieczności ponownego wyszukiwania fragmentu, który nas interesuje, gdyż zapisze się on jako zdjęcie. Innym przykładem może być sytuacja bardziej młodzieżowa.

Przed chwilą zauważyliśmy, że znajomy w nietypowy sposób skomentował zdjęcie na jednym z portali społecznościowych. Chcąc szybko podzielić się tą wiadomością z przyjaciółmi, możemy zrobić zrzut ekranu i bez problemu go przesłać. Oglądasz film na telefonie i zaciekawiła Cię pewna scena? Dość problematyczne byłoby ciągłe wracanie do tej jednej klatki, która Cię interesuje. Zatrzymaj obraz i zrób screenshota. Po chwili znajdzie się w galerii telefonu i będzie dostępny do obejrzenia w dowolnym momencie.

W jaki sposób zrobić zrzut ekranu?

Skoro wiemy już, jak przydatne może okazać się to narzędzie, warto dowiedzieć się, jak można go szybko użyć. Z reguły telefony wyposażone w system operacyjny „android” do wykonania tej czynności wymagają zapamiętania pewnych kombinacji na naszym urządzeniu. Najbardziej popularne to: jednoczesne przytrzymanie przycisku „VOLUME DOWN” czyli tego, który odpowiada za zmniejszanie głośności naszych multimediów oraz przycisk blokowania. Po chwili na ekranie powinien pojawić się komunikat informujący nas o tym, że zrzut ekrany został prawidłowo wykonany.

Drugim dość łatwym i popularnym sposobem jest wybranie gotowego skrótu. W niektórych urządzeniach wystarczy przeciągnąć palec do góry ekranu, rozwijając w ten sposób pasek ustawień. Tam widoczna jest opcja „zrzut ekranu”, która działa na takiej samej zasadzie, co wykorzystanie odpowiedniej kombinacji. Trzecim, alternatywnym sposobem, który używany jest najczęściej w przypadku niskiej biegłości z telefonem, bądź gdy jeden z „guzików” smartfona uległ uszkodzeniu, jest pobranie odpowiedniej do tego aplikacji. Wystarczy wpisać frazę „screenshot” czy też „zrzut ekranu” oraz pobrać program. Z reguły jest prosty w obsłudze i równie skuteczny, jak pozostałe dwa sposoby.

Robienie screenshotów to czynność, której powinna nauczyć się każda osoba używająca na co dzień telefonu dotykowego. Jest używana bardzo często, co więcej w wielu przypadkach może się okazać niezwykle pomocna. Nauka tego typu działania nie powinna zająć dużo czasu, gdyż nie jest to skomplikowany proces. Warto posiąść taką umiejętność, niezależnie od wieku i częstotliwości jej używania.

Artykuł powstał na podstawie publikacji https://panwybierak.pl/blog/jak-wykonac-zrzut-ekranu-na-telefonie-screenshot-w-systemach-ios-i-android/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*