Zastosowanie klap dymowych w pasmach świetlnych

[REKLAMA]

Klapa dymowa to jeden z podstawowych elementów systemów przeciwpożarowych stosowanych zarówno w budynkach wielkopowierzchniowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych. Klapa oddymiająca może być zastosowana jako pojedynczy samodzielny świetlik punktowy, ale jest też opcja zamontowania jej w paśmie świetlnym. Jest to doskonała alternatywa dla hal magazynowych i produkcyjnych. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury.

Czym są pasma świetlne?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są pasma świetlne i czym się wyróżniają. Pasmo świetlne to element dachu budynku, najczęściej wielkopowierzchniowego typu magazyn lub hala produkcyjna, który odpowiada za doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym. Pasma świetlne pozwalają na znaczną redukcję kosztów związanych z wykorzystywaniem energii elektrycznej do zasilenia źródeł światła sztucznego. Z reguły stosowane na dachach w zestawieniu membrana lub papa, ocieplenie wełną lub PIR i blacha trapezowa lub pokrycie dachu z płyty warstwowej. Pasma mogą osiągać szerokość nawet 6 metrów oraz nieograniczoną długość.

Pasmo świetlne zbudowane jest z podstawy, która jest wykonana z blachy stalowej ocynkowanej, która jest wygięta w kształt litery „C”. Pokrycie stanowi płyta z poliwęglanu komorowego uzbrojona w konstrukcję aluminiową. Dzięki temu pokrycie jest lekką, ale wytrzymałą konstrukcją, odporną na warunki atmosferyczne. Zapewnia szczelność, a dzięki ociepleniu podstaw i zastosowanej płycie z poliwęglanu komorowego uzyskujemy doskonałą izolację cieplną. I właśnie w pokrycie takiego pasma dachowego możemy zamontować klapy dymowe.

Jaką funkcję pełnią klapy dymowe w pasmach świetlnych?

Klapa dymowa montowana w pasmie świetlnym zasadniczo różni się od klapy dymowej punktowej. Mianowicie będąc wbudowana w pasmo świetlne nie wymaga dodatkowej podstawy. W pokryciu pasma świetlnego jest zamontowany segment uchylny z odpowiednimi zawiasami oraz z siłownikiem odpowiednim do rodzaju systemu oddymiania. Stanowi ona integralną część pasma. Dzięki temu segment pasma świetlnego oprócz oczywistej funkcji doświetlenia światłem dziennym, sprawuje funkcje elementu oddymiania grawitacyjnego. Odpowiadając w ten sposób za odprowadzenie dymu, temperatury oraz gazów na zewnątrz budynku. Dzięki utrzymaniu dolnej części pomieszczeń bez dymu, jest umożliwiona bezpieczna ewakuacja i przeprowadzenie działań ratowniczych. Z kolei odciążenie termiczne pozwala na zapewnienie ochrony konstrukcji budynku oraz zmniejszenie szkód wywołanych dymem i gazem.

Klapa dymowa w paśmie może być wyposażona w siłownik elektryczny lub w siłownik pneumatyczny wyzwalany topikiem termicznym i nabojem CO2. Wymiar klapy oraz ich ilość uzależniona jest wymaganą powierzchnią czynną oddymiania. Te wytyczne powinien dostarczyć nam projekt PPOŻ wykonany przez osoby do tego uprawnione, na przykład przez biuro projektowe lub strażaka.

Klapa dymowa elektryczna musi być wyposażona w odpowiednią instalację elektryczną do oddymiania na 24V, w której skład wchodzi okablowanie, centrala oddymiania z akumulatorami, przycisk alarmowy, czujka dymu oraz opcjonalnie w celu przewietrzania czujka deszcz wiatr i przycisk przewietrzania. Z kolei do uruchomienia klapy dymowej pneumatycznej nie jest wymagana instalacja, ale wtedy klapa otworzy się dopiero wtedy, gdy temperatura osiągnie odpowiedni pułap i wywoła pęknięcie topika termicznego. W przypadku większej ilości klap dymowych pneumatycznych zaleca się zastosowanie instalacji oddymiania pneumatycznego wyzwalanego z poziomu posadzki, ponieważ pozwala to na zainicjowanie zadziałania i otwarcia klap z całej danej strefy dymowej.

To wszystko pokazuje jak istotnym jest wybranie odpowiedniej firmy do wykonania tego zakresu prac. Należy pamiętać, ze tylko zastosowanie urządzeń sprawdzonych i certyfikowanych zapewni bezpieczeństwo w danym obiekcie i zagwarantuje spełnienie wymogów ochrony przeciwpożarowej.

Autor: mgr Klaudia Maciejczyk

Literatura:

1. PN-ENV 1187: 2004 Metody badań oddziaływania ognia zewnętrznego na dachy.
2. Kasprowicz W., Skalik M., Ekonomika stosowania dachowych pasm świetlnych w procesie inwestycyjnym, Nowoczesne Hale 2015, 4-5, 37-41.
3. Byrdy A., Byrdy C., Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych, Dachy 2009, 4(112).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*