Drukarka – niezbędnik współczesnych czasów

[REKLAMA]

Jednym z najbardziej niezawodnych urządzeń wykorzystywanych w biurach, a także w domach jest drukarka. Pełni ona rolę wielofunkcyjnego narzędzia pracy i nauki zdalnej. Dzięki niej wiele dokumentów może być sprawniej i bezpieczniej przetwarzane w domowych warunkach. W czasach pandemii i ograniczeń związanych z przemieszczaniem się może być to niezbędny element naszego życia. Możemy spotkać się z drukarkami wielu firm, które posiadają w swojej ofercie sprzęt o różnych specyfikacjach i przeznaczeniu.

Podstawowe rodzaje

Spośród drukarek możemy wyróżnić trzy podstawowe typy: igłowa, atramentowa oraz laserowa. Drukarka mozaikowa, zwana inaczej igłową, była niegdyś jedną z popularniejszych na rynku. Charakteryzowała się niskimi kosztami eksploatacji oraz możliwością drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym. Na ten moment wykorzystuje się ją głównie przy druku faktur. Obecnie najczęściej korzystamy z drukarek atramentowych. Ten rodzaj urządzenia drukuje poprzez umieszczenie na papierze niewielkich kropli spreparowanego atramentu. Większość z nich umożliwia druk w czterech kolorach: cyjan, ciemny róż, żółty oraz czarny. Dodatkowo możemy spotkać się z tuszami „fotograficznymi” z wyborem innych odcieni. Przy takim sposobie drukowania warto pamiętać o wyższych kosztach eksploatacji związanych z wysoką ceną tuszu. Trzecim rodzajem, o którym wspomnimy jest drukarka laserowa. Jej działanie pozwala na uzyskanie wydruku poprzez umieszczenie na papierze cząstek tonera. Bardzo wysoka jakość i szybkość wydruku to najważniejsze cechy tej drukarki. W porównaniu z urządzeniem wykorzystującym atrament, te z laserem pracują głośniej i szybciej.

Jaką wybrać

Dzisiejsze drukarki posiadają wiele przydatnych funkcji. Bywają przewodowe oraz bezprzewodowe; kompatybilne z komputerami jak i smartfonami. Możemy łączyć się z nimi za pomocą Bluetooth czy Wifi. Usprawnia to proces drukowania oraz monitorowania stanu urządzenia. Oprócz podstawowych cech druku w kolorze, skanowania czy kopiowania, mamy często wbudowany Faks oraz czytnik kart pamięci. Firmy produkujące sprzęt biurowy poszły o krok dalej i utworzyły aplikacje dedykowane tym urządzeniom, by jeszcze bardziej usprawnić klientom korzystanie z nich. Wybierając drukarkę dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na parametry i funkcje urządzenia, sposób połączenia oraz dostępność części wymiennych, ewentualnie tuszy. Ważną informacją, na którą będziemy patrzeć na początku będzie na pewno cena. Tutaj podobnie jak w przypadku funkcji, spotkamy się z różnorodnością, przedziały cenowe będą się wahały w zależności od marki, wmontowanych funkcji oraz oczywiście rodzaju drukarki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*