Z czego składa się komputer?

Z czego składa się komputer?
[REKLAMA]

W dobie informatyzacji komputery domowe są tak popularnymi sprzętami, że ma je praktycznie każdy i korzysta z nich codziennie. Komputery dzielą się na komputery stacjonarne i tak zwane laptopy, czyli komputery przenośne, które choć bardzo różnią się gabarytami i budową zewnętrzną, to jednak w środku mają bardzo podobne podzespoły. Korzystając na co dzień z komputera, warto chociaż pobieżnie wiedzieć z czego składa się komputer, w sensie najważniejszych części.

Z czego składa się komputer?

Z czego składa się komputer?Pomijając już obudowę, która ma za zadanie złożyć wszystkie części w kupę, w takim prawdziwym kręgosłupem komputera jest jego płyta główna. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że płyta główna jest taką konstrukcją, która ma za zadanie spojenie ze sobą wszelkich pozostałych składników komputera i zapewnienie właściwej komunikacji między nimi w sensie przepływu informacji. Na pewno częścią, która jest takim symbolem komputera i można powiedzieć że jego mózgiem, jest procesor. Procesor jest po prostu jednostką, która wykonuje właściwe obliczenia matematyczne. A przecież wszystko w komputerze tak naprawdę opiera się na matematyce.

Pamięć operacyjna i karta graficzna

Bardzo ważnym elementem jest także pamięć operacyjna RAM. Pozwala ona na nietrwałe zapisywanie informacji w czasie działania komputera, potrzebne do prawidłowego wykonywania operacji przez procesor. Nie należy mylić pamięci operacyjnej RAM z pamięcią stałą. Czyli wszelkiego rodzaju dyskami magnetycznymi, albo półprzewodnikowymi, które służą do tego, by zachowywać nasze pliki nawet podczas wyłączania komputera. Dopełnieniem jest karta graficzna, która odpowiada za wysyłanie obrazu na monitor. Karta dźwiękowa, dzięki której słyszymy dźwięk audio na słuchawkach lub głośnikach. Karta sieciowa lub karta WiFi, dzięki której mamy w komputerze internet. A także oczywiście zasilacz, który odpowiada za to, żeby do zestawu komputerowego stale docierała odpowiednia ilość energii elektrycznej.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*