Utylizacja tonerów – w jaki sposób się odbywa?

[REKLAMA]

Co dzieje się z tonerem, który został przez swego dotychczasowego użytkownika prawidłowo umieszczony w pojemniku do segregacji? Okazuje się, że musi on przebyć dość długą drogę, zanim… ponownie stanie się tonerem, bądź innym przedmiotem codziennego użytku.

Wyrzucamy toner i co dalej?

Gdy już toner zostanie przez nas segregowany, trafia on do specjalnego zakładu przemysłowego. Przejdzie on wiele etapów, zanim jego zwarta bryła stanie się regranulatem. Oczywiście sam plastik to nie wszystko. W skład tonera wchodzą również inne materiały, takie jak:

  • metale szlachetne,
  • metale nieżelazne i żelazne,
  • resztki proszku tonerowego,
  • inne szczątkowe składniki (m.in. drewno).

Oddzielenie wszystkich tych składników od siebie wymaga wieloetapowego procesu, w którym bierze udział szereg urządzeń o zróżnicowanej technologii pracy.

Proces utylizacji tonerów – jak wygląda i z jakich etapów się składa?

Jak wygląda utylizacja tonerów? Otóż składa się ona z kilku etapów.

  1. Rozdrabnianie mechaniczne. Na samym początku tonery ulegają rozdrobnieniu wstępnemu.
  2. Podział uzyskanego materiału na resztki pojemników i proszek tonerowy służący do drukowania.
  3. Dalsze rozdrabnianie. Gdy udało się oddzielić proszek od pozostałych części tonerów, należy przystąpić do dalszego podzielenia pozostałych cząstek, tak aby udało się odzyskać różne rodzaje metali.
  4. Kilkustopniowa separacja tworzyw sztucznych od metali. Proces ten nazywamy flotacją. W jego trakcie cząstki tonerów zanurza się w płynie o określonej gęstości. Elementy lżejsze (np. tworzywo sztuczne) pozostają na powierzchni, a frakcje metalowe osadzają się na dnie.
  5. Separacja metali. Jest to proces, w trakcie którego dzieli się uzyskane metale na szlachetne i żelazne. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu odpowiednio ukierunkowane pole magnetyczne (np. ruszta, generatory zmiennego pola itd.).
  6. Czynności pomocnicze, takie jak przepłukiwanie, podgrzewanie, barwienie itd., dzięki którym uzyskuje się regranulat o określonej czystości (minimum 95%).

Co dalej dzieje się z regranulatem?

Na tym nie koniec. Utylizacja tonerów polega również na efektywnym wykorzystaniu ich resztek. Metale są przetapiane, a tworzywo sztuczne (w postaci regranulatu) podgrzewane do określonej temperatury, dzięki czemu powstaje z niego plastyczna masa. Na tym etapie wprowadza się ją do specjalnych foremek, w których tworzywo zastyga, stając się w ten sposób częścią przedmiotów codziennego użytku, zabawek, a nawet… tonerów.

Jak widać, utylizacja tonerów jest procesem dość skomplikowanym, ale jednocześnie pozwalającym odzyskać wartościowe metale i tworzywo sztuczne. Aby mieć pewność prawidłowej utylizacji najlepiej skorzystać z punktu skupów tonerów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*