Dziś weźmy pod lupę temat wyboru karty graficznej, która okaże się idealna pod kątem rozgrywek gamingowych. Zapoznamy się z najważniejszymi parametrami kartami graficznej, odpowiadającymi bezpośrednio za renderowanie i wyświetlanie grafiki. Skonfrontujmy, więc nasze oczekiwania i swoje portfele z dostępnymi na rynku opcjami. Wszystkich graczy (i nie tylko) zapraszamy do lektury!
Najważniejsze parametry karty graficznej
Do najważniejszych parametrów każdej karty graficznej należy procesor graficzny, zapisywany pod skrótem GPU. Jest to można powiedzieć mózg całej operacji, odpowiada bowiem za wykonanie wszelkich obliczeń i wydajności. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na ilość procesorów strumieniowych – im więcej jednostek tym lepiej, a także taktowanie GPU – i tu zasada jest podobna. Przykładowo karta GeForce RTX 2080, która może się pochwalić naprawdę rewelacyjną wydajnością i osiągami, ma liczbę rdzeni w ilości 2944, a częstotliwość podwyższoną (taktowanie) w ilości 1710 MHz.
Następną kwestią jest pamięć wideo (VRAM), która przechowuje wszystkie dane operacyjne. Jeśli gramy na wysokiej rozdzielczości oraz wysokich ustawieniach graficznych, musimy z pewnością zadbać, by nasza karta graficzna miała pojemną pamięć VRAM. Oprócz samej pamięci istotna jest tu przepustowość oraz typ i magistrala. Za mało pamięci wideo w karcie graficznej może spowodować niepłynność w grafice, co przypomina wtedy bardziej animację poklatkową niż grę.
Wpływ na płynność animacji w grze mogą mieć również technologie synchronizacji obrazu, proponowane przez popularnych producentów NVIDIA i AMD. Nowa seria GeForce RTX (jak chociażby wspominana wcześniej karta graficzna) posiadają technologię Ray-tracing, która zapewnia pełny realizm grafiki i większą satysfakcję z rozgrywki.
Karta graficzna dedykowana, a może zintegrowana?
Tutaj wybór jest całkiem prosty, jeśli nasz komputer służy nam głównie do pracy, oglądania seriali, czy filmów lub mało wymagających gier, wówczas można postawić na zwyczajną, zintegrowaną kartę graficzną. Dedykowana karta graficzna jest już przeznaczona dla bardziej wymagających rozgrywek. W tym przypadku to gwarancja dużej wydajności, płynności, szybszej reakcji. Oczywiście wiąże się z nieco wyższymi kosztami, dlaczego najlepiej zakupić ją, wtedy kiedy faktycznie zamierzamy grać w gry, które wymagają wysokich ustawień i parametrów karty graficznej, gdyż przy grach sprzed kilku lat lub mało wymagających sprawdzi się nawet zwykła karta np. produkcji Intel.
Trzeba jednak pamiętać, że karta graficzna to połowa sukcesu, a każdy komputer gamingowy powinien również być wyposażony w dobry i wydajny procesor.
właśnie rozglądam się za nowym komputerem do gier więc będę wiedział na co zwrócić uwagę