Netia speed test- czym jest i jak działa?

[REKLAMA]

Szybkie i stabilne połączenie z Internetem to dzisiaj podstawa zarówno w pracy, jak i w domu. Z internetu korzystamy wszyscy, zależy więc nam na szybkim otwieraniu się stron czy pobieraniu plików. Jak w łatwy sposób sprawdzić szybkość swojego łącza internetowego? Jak sprawdzić parametry download i upload i co tak właściwie oznaczają te dwa terminy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo poniżej.

Czym jest Netia Speed test?

Netia Speed Test to narzędzi internetowe pozwalające w łatwy sposób sprawdzić prędkość internetu. Aby przeprowadzić pomiar we właściwy sposób, w pierwszej kolejności należy zrestartować modem i router. To pierwszy krok, który sprawi, że uzyskane wyniki pomiaru będą wiarygodne. Podczas wykonywania pomiaru nie należy korzystać z Internetu do żadnego innego celu. Oznacza to, że wszystkie otwarte okna i zakładki powinny zostać zamknięte, a streaming usług muzycznych czy jakiekolwiek programy internetowe działające w tle powinny zostać zatrzymane. Jeżeli z daną siecią bezprzewodową łączy się nasz smartfon, przed wykonaniem testu szybkości internetu na smartfonie należy włączyć tryb samolotowy. Kolejnym krokiem jest zrestartowanie komputera, gdyż to właśnie od jego płynnego działania w dużej mierze zależy dokładność otrzymanego wyniku. Przed rozpoczęciem testu należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Warto pamiętać, że o wiele dokładniejsze od testów opartych na Flash’u są testy oparte na HTML5 i takie też należy wybierać, by wynik był w pełni wiarygodny.

Kiedy warto wykonać test prędkości internetu?

Test prędkości internetu warto wykonać, gdy mamy wrażenie, że jakość połączenia nie jest zadowalająca, a strony ładują się bardzo wolno. Inną sytuacją, w której warto wykonać test jest podłączenie nowe łącza internetowego. W ten sposób można łatwo skonfrontować deklarowaną szybkość połączenia z rzeczywistymi wynikami. Niektóre aplikacje czy programy wynikają dużej przepustowości- w takiej sytuacji przed ich użyciem warto sprawdzić prędkość internetu, by upewnić się, że płynne działanie jest możliwe.

Od czego zależy prędkość internetu i pobierania plików?

Prędkość łącza internetowego jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na prędkość pobierania plików i korzystanie z internetu. Im wyższa prędkość łącza, tym szybsze pobieranie plików i korzystanie z sieci. Prędkość internetu może być różna w zależności od typu łącza, np. linia telefoniczna, kabel modemowy, światłowód czy transmisja bezprzewodowa. Niektóre typy łączy są szybsze i bardziej stabilne od innych. Wynik testu prędkości internetu zależy również od jakości usług dostarczanych przez dostawcę internetowego. Niektórzy dostawcy oferują lepsze usługi i stabilniejsze łącza niż inni. Prędkość internetu może mieć związek z obciążeniem sieci w danej lokalizacji. Jeśli wiele osób korzysta z sieci w jednym czasie, może to spowodować spowolnienie prędkości. szybkość pobierania plików może być również związana z wydajnością komputera, a zwłaszcza przez szybkość procesora i pamięci.

Download i upload- co oznaczają te dwa terminy?

Podczas wykonywania Speed Testu, uzyskamy parametry odnoszące się do wartości download i upload. Download to po prostu szybkość ściągania plików, wyrażona w kilobitach na sekundę (kbns). Wartość ta mówi nam o tym, jak szybko możemy ściągnąć plik czy załadować stronę internetową. Wartość upload natomiast to szybkość wysyłania czyli informacja na temat tego, jak szybko możemy przesyłać dane na serwery. Prędkość wysyłania jest najczęściej o wiele niższa niż prędkość ściągania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*