Czym są i po co inicjować testy penetracyjne?

[REKLAMA]

Hacking kojarzy nam się wyłącznie negatywnie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że istnieje coś takiego, jak tzw. etyczny hacking. W tym obszarze umieścić można m.in. testy penetracyjne, którym przyjrzymy się bliżej w tym artykule. Wspomnijmy od razu, że takie działania są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszelkich danych i transakcji w firmie, co jest niezwykle istotne w dobie tak częstych prób włamań realizowanych przez hakerów.

Testy penetracyjne – co to jest?

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, czym są testy penetracyjne. Tak więc jest to próba oceny bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej w firmie. Oczywiście firma robi to w określonym celu. Dzięki testom jest w stanie znaleźć zabezpieczenia w lukach i poprawić infrastrukturę w tym obszarze.

Hakowanie systemów firmy ma miejsce w taki sam sposób, jak robią to profesjonalni włamywacze. Do autoryzowanych włamań wykorzystuje się słabości systemu informatycznego, w tym luki systemu operacyjnego, usług, aplikacji, niewłaściwe konfiguracje itp. Dzięki temu organizacja wie, na jakich płaszczyznach należy ulepszyć zabezpieczenia i wyeliminować słabe punkty w zabezpieczeniach systemu.

Po co wykonywać testy penetracyjne?

Po części na to pytanie odpowiedzieliśmy już wyżej. Kluczowe jest znalezienie luk w systemie teleinformatycznym i poprawa całej polityki w tym obszarze. Jeżeli dojdzie do włamania, może się to skończyć karą finansową dla takiego przedsiębiorstwa. Jednak grzywny pieniężne nie zawsze są najgorszą konsekwencją takiego działania.

Trzeba mieć na uwadze, że bardzo często firma traci przez to swoją reputację. Renomę wyrabianą przed długie lata trzeba odbudować bardzo długo, a niekiedy nie da się tego zrobić nigdy.

Jako że przestępcy internetowi są coraz bardziej biegli, korzystają też z nowych technologii i mają ogromne możliwości, trudno jest zidentyfikować wszystkie słabe punkty w systemie teleinformatycznym. Pod tym względem testy penetracyjne również są bezcenne. Zwłaszcza że klasyfikują luki w systemach pod kątem ważności. Dzięki temu specjaliści od zarządzania IT i systemów bezpieczeństwa mogą zacząć usuwać błędy w kolejności od najważniejszych do tych mniej istotnych.

Kiedy przeprowadzić testy penetracyjne?

Pozostaje zadać sobie pytanie, jak często przeprowadzać takie testy w systemie informatycznym swoje firmy. Otóż najważniejsze, aby robić to regularnie. Należy mieć na uwadze, że działania oszustów ciągle ewoluują. Jako że mają oni coraz większe możliwości w obszarze hackingu, warto na bieżąco przeprowadzać testy i odkrywać zagrożenia oraz słabe punkty systemu.

Obowiązkowo należy wykonać testy penetracyjne, kiedy następuje rozbudowa sieci. Podobnie wygląda to w przypadku dodawania nowych aplikacji, aktualizacji, modyfikacji infrastruktury, przeniesienia siedziby biura, instalacji łatek bezpieczeństwa itp. Oczywiście zająć się tym powinni najlepsi specjaliści w branży, a więc eksperci od ochrony bezpieczeństwa w sieci. Mamy wówczas pewność, że przeprowadzą oni dokładne testy penetracyjne i wskażą niedoskonałości systemu informatycznego firmy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*