Co to jest Wi-Fi 6?

[REKLAMA]

Technologia sieci bezprzewodowej zwana również WiFi jest bardzo popularna i wykorzystywana na co dzień w pracy przez większość osób. Każdy nowoczesny komputer posiada wewnątrz specjalny układ pozwalający nam bezprzewodowe połączyć się z siecią wykorzystywaną w naszym domu lub też firmie. Nie musimy już używać kabli Ethernetowych do połączenia się z naszą siecią.

W zależności od przebywania w różnych pomieszczeniu zasięg sieci bezprzewodowej WiFi jest maksymalnie do około dziesięciu metrów.

Co to jest WiFi?

Nazwa WiFi powstała przez organizację non-profit. WiFi należy do protokołów grupy sieciowej. Jest oparty na standardzie sieci IEEE 802.11. Powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych, ale swoją popularność oraz rozwój zyskał w ciągu ostatniej dekady.

Występują następujące generacje technologi WiFi:

– Wi-Fi 4 (802.11n) – stworzona w 2009 roku. Taktowanie 2,4/5 GHz.

– Wi-Fi 5 (802.11ac) – stworzona w 2014 roku. Taktowanie 5 GHz.

– Wi-Fi 6 (802.11ax) – stworzona w 2019. Taktowanie 2,4/5 GHz.

Zastosowanie WiFi

WiFi może być wykorzystywane nie tylko w komputerach, ale także w innych urządzeniach jak: smartfony, tablety, rutery, telewizory, pralki itp. Moduły WiFi są również dostępnych w sterownikach sterowania automatyką przemysłową oraz domową.

Możecie sami tworzyć różne urządzenia za pomocą dostępnych na rynku sterowników jak na przykład Arduino, Raspberry Pi, dodając do nich moduły WiFi.

Zalety korzystania z WiFi 6

WiFi 6 jest znacznie ulepszone względem swoich poprzednich generacji. Mianowicie oferuje szybsze połączenia, co gwarantuje większe prędkości pobierania i przesyłania plików, danych. Możecie w ten sposób bez żadnej utraty jakości oraz przerw oglądać swoje ulubione filmy czy też seriale, a także grać w gry online. Jeśli używacie sieci do komunikacji to również WiFi w standardzie 6 generacji będzie dla was idealne. szybka przepustowość pozwoli na swobodną i dobrej jakości komunikację, oczywiście jeśli posiadacie szybki internet.

Maksymalna przepustowość Wi-Fi 6 na wielu kanałach to aż 9,6 Gb/s.

Wi-Fi 6 bardzo dobrze łączy się i komunikuje z większą liczbą urządzeń w tym samym czasie oraz pozwala na swobodne przemieszczanie się danych w tej grupie połączonych urządzeń. Gwarantuje to przede wszystkim najnowsza technologia wielodostępowości z ortogonalnym podziałem częstotliwości, zwana technologią OFDMA. Technologia OFDMA oferuje transmisję do wielu urządzeń w tym samym czasie, ponieważ dzieli kanały na oddzielne podnośnie (ang. subcarriers) – występuje tu równoczesna komunikacja się kilku urządzeń podłączonych do sieci WiFi 6 generacji.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*